Ing. Čestmír Šikola (1919-2008)
Po ukončení studia na reálém gymnáziu v Turnově se přihlásil na VŠCHT v Praze. Po událostech roku 1939 měl být s ostatními studenty deportován do koncentračního tábora, ale naštěstí se mu podařilo z transportu uprchnout. Odešel do emigrace ve Francii a posléze Anglii, kde se přidal k československé zahraniční armádě, ve které sloužil jako radista u elitní zpravodajské jednotky. Roku 1944 byla jeho odbojová paraskupina Clay vysazena zpět do Československa. V témže roce navázal první rádiové spojení s Londýnem. V letech 1949 až 1951 byl vězněn komunisty, po propuštění pracoval jako dělník. V roce 1956 mohl dostudovat a do roku 1974 byl zaměstnán ve Výzkumném ústavu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Po roce 1989 byl rehabilitován a vyznamenán Medailí za statečnost.
